Čo je vlastne BRP?

BRP  je kanadská spoločnosť vyrábajúca rekreačné vozidlá. Bola založená v roku 2003, keď bola divízia rekreačných produktov spoločnosti Bombardier Inc. odpredaná skupine investorov: Bain Capital (50%), rodina Bombardierovcov (35%) a Caisse de dépôt et placement du Québec (15%).

 

Materská spoločnosť bývalej divízie Bombardier Inc. bola založená v roku 1942 ako L’Auto-Neige Bombardier Limitée (Bombardier Snowmobile Limited) Joseph-Armand Bombardier vo Valcourte vo východných mestách v Quebecu.

 

 

Novovytvorená samostatná spoločnosť pokračovala vo vývoji vozidiel v rovnakých odboroch, ktoré začala o 60 rokov skôr jej zakladateľom. K 6. októbru 2009 mala približne 5 500 zamestnancov, jej tržby v roku 2007 presahovali 2,5 miliardy USD. BRP má výrobné závody v piatich krajinách: Kanada, USA (Wisconsin, Illinois, Severná Karolína a Arkansas), Mexiko, Fínsko a Rakúsko. Produkty spoločnosti sa predávajú vo viac ako 100 krajinách, z ktorých niektoré majú vlastnú sieť priameho predaja.

 

BRP má niekoľko značiek: Ski-Doo (snežné skútre), motocykle Can-Am (štvorkolky a trojkolesové vozidlá Can-Am Spyder a Ryker), Sea-Doo (osobné vodné skútre), Lynx (snežné skútre), závesné motory Evinrude a Rotax . Značka osobných snežných skútrov Ski-Doo je tak ikonická, najmä v Kanade, že bola v roku 2007 uvedená na 17. mieste v zozname najväčších kanadských vynálezov CBC.

Počiatky spoločnosti sa vzťahujú na rok 1942, kedy Joseph-Armand Bombardier založil spoločnosť L’Auto-Neige Bombardier limitée. V roku 2003 predala Bombardier Inc. divízii Recreational Products skupine investorov v zložení: Bain Capital (50%), rodina Bombardier (35%) a Caisa de Dépôt & Placements du Québec (15%).

Bombardier je kanadská spoločnosť, ktorú založil Joseph-Armand Bombardier pod názvom L’Auto-Neige Bombardier Limitée v roku 1942, v Quebecu. Je to veľký výrobca lietadiel, železničných súprav, rekreačného vybavenia a poskytovateľ finančných služieb. Hlavné sídlo má v meste Montreal, Quebec, Kanada. Bombardier je členom skupiny Fortune Global 500 koncernových spoločností.

V roku 2009 mala firma okolo 5500 zamestnancov, ročný obrat predstavoval v roku 2007 viac ako 2,5 miliardy dolárov. BRP má výrobné závody v šiestich krajinách, sú nimi Kanada, USA (Wisconsin, Illinois, Severná Karolína), Mexiko, Fínsko, Rakúsko a Čína. Produkty firmy sú distribuované vo viac ako 80 krajinách, v 18 z nich má BRP vlastnú distribučnú sieť.

BRP pre svoje stroje používa značky Can-Am (ATV & Spyder Roadster), Sea-Doo (PWC a SportBoats), Lynx, Ski-Doo, Evinrude, Johnson a Rotax.

Návrat hore
Scroll to Top

×